Prospectus

nl en

Crime and Law in Ancient Athens

Course
2025-2026

Toegangseisen

De propedeuse Geschiedenis is voltooid en beide BA2 Werkcolleges zijn met een voldoende afgerond, waarvan één in dezelfde richting als het BA3 Seminar. Met de keuze voor het BA3 Seminar leg je de afstudeerrichting Oude Geschiedenis definitief vast.
Het college staat ook open voor studenten GLTC. Studenten Geschiedenis voor wie Oude Geschiedenis de afstudeerrichting is hebben voorrang.

Beschrijving

Dat de Atheners de reputatie hadden philodikoi, liefhebbers van rechtszaken, te zijn, blijkt uit vele Oudgriekse teksten. Vooral de Atheense komediedichter Aristophanes bespotte het eigenaardige enthousiasme van zijn landgenoten voor procesvoering in De Wespen. Deze cursus werpt een blik op de donkere kant van het leven in het klassieke Athene: misdaad en straf. De fundamentele kenmerken van de Atheense rechterlijke macht en de beroemdste processen (zoals bijvoorbeeld het Hermokopidenproces, het proces van Socrates of dat tegen de prostituee Neaira) zullen worden besproken, met de nadruk op de onderscheidende kenmerken van de Atheense rechtscultuur en rechtspraktijk. Er wordt speciale aandacht besteed aan de politieke en sociale achtergronden en motieven van de conflicten.
In dit seminar staat het gebruik van primaire bronnen in vertaling en het leveren van bronnenkritiek centraal. Binnen het geschetste kader mogen de deelnemers aan het werkcollege zelf een onderwerp over een aspect van de Atheense rechtscultuur en rechtspraktijk kiezen; het werkstuk zal dan ook zijn gebaseerd op probleemgestuurd bronnenonderzoek.
Het college start met een entreetoets over K.A. Kapparis, Athenian Law and Society (London/New York 2018). Zie ook Brightspace.

oudheid
cultuurgeschiedenis/economischegeschiedenis/gendergeschiedenis/migratiegeschiedenis/religiegeschiedenis/socialegeschiedenis

Leerdoelen

Algemene leerdoelen

  1. Een wetenschappelijk onderzoek met een beperkte omvang opzetten en uitvoeren, en daarbij:
    a. relatief grote hoeveelheden informatie organiseren en verwerken;
    b. vakliteratuur zoeken, selecteren en ordenen;
    c. een wetenschappelijk debat analyseren;
    d. het eigen onderzoek in het wetenschappelijk debat plaatsen.
  2. Een probleemgestuurd werkstuk schrijven en een referaat houden naar het format van de eerstejaars Themacolleges, en daarbij:
    a. een realistische planning hanteren;
    b. een probleemstelling en deelvragen formuleren;
    c. een beargumenteerde conclusie formuleren;
    d. feedback geven en ontvangen;
    e. aanwijzingen van de docent verwerken.
  3. reflecteren op de primaire bronnen waarop de literatuur is gebaseerd.
  4. bronnen selecteren en gebruiken voor eigen onderzoek.
  5. bronnen analyseren, in een historische context plaatsen en interpreteren.
  6. participeren in de discussies tijdens colleges.

Leerdoelen, specifiek voor de afstudeerrichting

  1. De student heeft kennis opgedaan van de afstudeerrichting(en) waartoe het BA-Seminar behoort; bij de afstudeerrichting Oude Geschiedenis: van de Griekse-Romeinse oudheid, met nadruk op de periode 400 v.C. - 400 n.C.; sociaaleconomische structuren, de antieke stad, mentaliteitsgeschiedenis, antieke religie, cultuurcontact.
  2. De student heeft kennis van en inzicht in de kernbegrippen, de onderzoeksmethoden en –technieken van de afstudeerrichting, met speciale aandacht bij de afstudeerrichting Oude Geschiedenis: voor antieke teksten en archeologische bronnen; bronnenkritiek en contextualisering; acculturatietheorie.

Leerdoelen, specifiek voor dit college

De student:

  1. kan sociale groepen identificeren en de sociale structuur in het klassieke Athene verklaren;
  2. kan de werking van de Atheense democratie en haar rechtssysteem beschrijven;
  3. is in staat de belangrijkste wetenschappelijke debatten over het Atheense rechtssysteem en beroemde rechtszaken samen te vatten en kritisch te evalueren;
  4. is in staat primaire bronnen (zoals Atheense gerechtsredes en wetteksten) te gebruiken en kritisch te beoordelen.
  5. is in staat een gefundeerd betoog te construeren, literatuur over het onderwerp te vinden en te beoordelen.

Rooster

De roosters zijn beschikbaar via MyTimetable.

Onderwijsvorm

  • Werkcollege met aanwezigheidsplicht

Dit houdt in dat studenten bij alle werkcolleges aanwezig moeten zijn. Indien je toch verhinderd bent dien je dit vooraf te melden aan de docent. De docent bepaalt vervolgens of, en zo ja, hoe het gemiste college door een vervangende opdracht kan worden ingehaald. Als er specifieke beperkingen zijn bij een college dan maakt de docent dat aan het begin kenbaar. Indien je niet voldoet aan voornoemde voorwaarden, word je uitgesloten van deelname.

Toetsing en weging

Toetsing

  • Werkstuk (6.000-7.000 woorden exclusief voorblad, inhoudsopgave, bibliografie en voetnoten; probleemgestuurd werkstuk op basis van primair bronnenonderzoek)
    getoetste leerdoelen: 1-13

  • Entreetoets
    getoetste leerdoelen: 9-10

  • Mondelinge presentatie
    getoetste leerdoelen: 3-5, 7-8, 11-13

  • Actieve participatie
    getoetste leerdoelen: 6

  • Opdracht 1: eerste opzet van het werkstuk: vraag formuleren, de inleiding van het essay presenteren en de bibliografie verzamelen
    getoetste leerdoelen: 2-5, 11-13

Weging

  • Werkstuk: 60%

  • Entreetoets: 5%

  • Referaat: 15%

  • Participatie: 10%

  • Opdracht 1: 10%

Het eindcijfer komt tot stand op basis van het gewogen gemiddelde op basis van de deelcijfers, met daarbij als aanvullende eis dat het werkstuk voldoende moet zijn.

Herkansing

Het werkstuk kan worden herkanst. Hiervoor geldt de deadline zoasls aangegeven het desbetreffende collegeschema op Blackboard.

Inzage en nabespreking werkstuk

Uiterlijk bij het bekendmaken van de uitslag van het werkstuk wordt aangegeven op welke wijze en op welk tijdstip de inzage en nabespreking van het werkstuk plaatsvindt. Er wordt in ieder geval een nabespreking georganiseerd indien een student hiertoe verzoekt binnen 30 dagen na bekendmaking van de uitslag.

Literatuurlijst

  • M. H. Hansen, The Athenian Democracy in the Age of Demosthenes, Oxford 1991.

  • A.L. Boegehold, The Lawcourts at Athens. Sites, Buildings, Equipment, Procedure, and Testimonia. Princeton 1995.

  • L. Burckhardt, J. Ungern-Sternberg (eds.), Große Prozesse im antiken Athen, Munich 2000.

  • D. M. MacDowell, The Law in Classical Athens, London 1978.

  • M. R. Christ, The Litigious Athenian, Baltimore 1998.

  • K.A. Kapparis, Athenian Law and Society, London/New York 2018.

Inschrijven

De inschrijving verloopt via een invulformulier dat alle Geschiedenisstudenten toegestuurd krijgen op de dag dat de inschrijvingen opengaan.

  • Bij onvoldoende belangstelling kunnen werkcolleges worden geannuleerd.

  • Annulering is mogelijk tot 2 weken voor aanvang van het college. Studenten worden meteen geïnformeerd en maken in overleg met hun studieadviseur een alternatieve keuze.

  • Werkcolleges gaan zeker door bij een inschrijving van 24 personen.

Contact

  • Voor inhoudelijke vragen, neem contact op met de docent (rechts in informatiebalk).

  • Voor informatie over inschrijvingen, toelating, etc: Onderwijsadministratie Huizinga

Opmerkingen

NVT